ATATURK
Sık Sorulan Sorular
Metaveri nedir?
Veri hakkındaki açıklayıcı ya da tanımlayıcı bilgi olarak tanımlanmakta olup, coğrafi verinin kimin tarafından, nasıl, ne zaman, nerede ve ne için üretildiği gibi sorulara yanıt vererek, tekrarlı veri üretimlerini engellenmektedir.  
Metaveri Kayıt Portalına nasıl metaveri ekleyebilirim?
Coğrafi Bilgi Platformuna (https://atlas.gov.tr) adresi üzerinden kullanıcı kaydı yapılması gerekmektedir. Kullanıcı kaydının yapılmasını müteakip yetkilendirme işlemleri Coğrafi Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü tarafından tamamlanmakta ve kullanıcı bilgilendirilmektedir.
Coğrafi veriye ait metaveriyi nasıl ekleyebilirim?
Coğrafi Bilgi Platformu (https://atlas.gov.tr); Merkez, bağlı, ilgili, ilişkili kurum ve kuruluşlar ve diğer portalı kullanan kurum ve kuruluşlar tarafından üretilip portal üzerinden servis edilen coğrafi veriler ile yine portal uygulaması içerisinde üretilen coğrafi verilerin, hangi kurum tarafından, nasıl, ne zaman, hangi detay ve hassasiyette üretildiği gibi veriye ait kimlik bilgilerini ulusal ve uluslararası standartlara uygun olarak, üreten, güncelleyen ve yöneten uygulamadır. İnternet tarayıcısı üzerinden Coğrafi Bilgi Platformu (https://atlas.gov.tr) uygulama linkinin adresi girilerek portala erişim sağlanır. Kayıt olan kullanıcı sistem yöneticisi tarafından metaveri yönetim işlemleri için yetkilendirilerek bilgilendirme yapılır. Metaveri yönetim işlemleri için yetkilendirilen kullanıcı Kullanıcı Girişi üzerinden uygulamaya giriş yapar.ak coğrafi veriye ait metaveri ekleme ilemini gerçekleştirebilmektedir.)