ATATURK
Sık Sorulan Sorular
Atlas Uygulaması Nedir? Ne işe yarar?
ATLAS Uygulaması, tüm kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, özel sektör ve üniversiteler tarafından üretilen ve Türkiye Ulusal Coğrafi Bilgi Sistemi (TUCBS) ile entegrasyonu sağlanan coğrafi verilerini web üzerinden sunabilen bir uygulamadır. ATLAS Uygulaması ile ülkemize ait idari sınırlar, nüfus yoğunluğu, ulaşım, hidrografya, çevre düzeni planları, jeoloji, true ortofotolar gibi çok çeşitli veriler veri sahibi kurumlar tarafından verilen izinler ölçüsünde katman katman görüntülenebilmektedir. ATLAS Uygulamasına https://www.atlas.gov.tr adresinden ulaşılabilmektedir.
Atlas Uygulamasında hangi verileri görebilirim?
https://www.atlas.gov.tr/ adresinde kullanıcı girişi yaptıktan sonra “Basic Atlas Uygulaması” na geçiş yapılmaktadır. Kullanıcı adı ve şifresiniz yok ise “Basic Atlas” sayfasında yer alan “açıkveri” butonuna tıklayarak herhangi bir kısıtlama olmayan halka açık katmanları görüntüleyebilirsiniz. Ulusal düzeyde hizmet sunan Atlas’ta yer alan coğrafi verilere veri sahibi kurumların izin verdiği ölçüde, giriş yapan kullanıcının yetkisine göre görüntülenebilmekte, dolayısı ile verilerin güvenliği sağlanmaktadır. Kamu kurumu veya yerel yönetimler personeli iseniz daha fazla katmana erişim için kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapmanız gerekmektedir.
Atlas Uygulaması için kullanıcı adı ve şifre nasıl alabilirim?
https://www.atlas.gov.tr/ adresinde yer alan “kayıt ol” butonuna tıklayarak kullanıcı başvurusunda bulunabilirsiniz. Kullanıcı talebiniz ilgili birim tarafından incelendikten sonra uygun bulunan başvurular kabul edilmekte ve başvuru sırasında belirttiğiniz e-posta adresine kullanıcı adınız ve geçici şifreniz iletilmektedir. Hesabınızı aktif hale getirmek için aynı e-posta ile gönderilen aktivasyon linkine tıklamanız gerekmektedir.