ATATURK

BAKAN YARDIMCISI VARANK ÖZBEKİSTAN İNŞAAT BAKAN YARDIMCISI BORİEVİÇ İLE BİR ARAYA GELDİ

09 Şubat 2019
BAKAN YARDIMCISI VARANK ÖZBEKİSTAN İNŞAAT BAKAN YARDIMCISI BORİEVİÇ İLE BİR ARAYA GELDİ

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank, Özbekistan İnşaat Bakan Yardımcısı İskandarov Erkin Borieviç ve beraberindeki heyet ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan bir araya geldi.


Özbekistan İnşaat Bakan Yardımcısı Borieviç ile beraberindeki heyet ile bir toplantı gerçekleştiren Bakan Yardımcısı Fatma Varank, iki ülkenin şehircilik alanındaki işbirliği konularına değindi. Türkiye ile Özbekistan ilişkilerinin “stratejik ortaklık” seviyesine yükseldiğine işaret eden Bakan Yardımcısı Varank, ekonomi ve ticaret başta olmak üzere eğitim ve kültür alanlarında somut gelişmelerin yaşandığını belirtti. Özbekistan’ın şehircilik alanında Türkiye’nin bilgi ve tecrübelerinden yararlanmasının önemine de vurgu yapan Varank, “Geçtiğimiz yıl ikili ticaretimizde yakaladığımız % 25’lik artışın ardından, bu yıl da % 20’ye yakın bir artışla ticaretimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz. Bununla birlikte, halen ülkelerimizin potansiyellerinin gerisinde olduğumuzu görüyoruz. Ticaretimizdeki ivmeyi koruyarak yıllık 5 milyar Dolar ticaret hacmine ulaşmalıyız. Ülkenizde her geçen gün gelişen yatırım ikliminin etkisiyle Türk işadamları Özbekistan’daki iş ve yatırım fırsatlarından giderek daha fazla istifade ediyorlar” diye konuştu. 


“İKİ ÜLKENİN PEK ÇOK ALANDA İŞBİRLİĞİNİN ÖNÜ AÇIKTIR”
Özbekistan İnşaat Bakanı Yardımcısı Borieviç Başkanlığındaki heyetin Türkiye’de bulunduğu süre içerisinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın önemli çalışmalarını gözlemleme fırsatı bulacağını da dile getiren Bakan Yardımcısı Varank, “İskân ve kentsel dönüşüm, yapı denetimi, yapı malzemeleri ve enerji verimliliği, müteahhitlik ve müşavirlik, tapu ve kadastro,  planlama ve coğrafi bilgi sistemleri gibi konularda işbirliği yapma imkânlarını araştırabiliriz. Yapacağımız işbirliği, özellikle, Özbekistan’da karşılaşılan şehircilik sorunlarının giderilmesine önemli katkılar sağlayacaktır. İki ülke içinde; çevre, enerji verimliliği, sürdürülebilir kentleşme, ekolojik yerleşmeler ve pek çok alanda karşılıklı bilgi alış-verişinde bulunulmasının ve işbirliğinin önü açıktır” açıklamalarında bulundu.