ATATURK

BAKAN KURUM: “PLASTİK POŞET KULLANIMI YÜZDE 50 AZALDI”

06 Ocak 2019
BAKAN KURUM: “PLASTİK POŞET KULLANIMI YÜZDE 50 AZALDI”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, çeşitli temaslarda bulunmak için geldiği Kastamonu'da Vali Yaşar Karadeniz'i ziyaret etti, İl Değerlendirme Toplantısı'na katıldı. Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Bakan Kurum, plastik poşetlerin ücretlendirilmesi uygulamasının ardından kısa sürede bu poşetlerin kullanımının yarı yarıya azaldığını kaydetti.

Plastik poşetlerin ücretli olmasına ilişkin düzenlemenin 1 Ocak'tan itibaren uygulanmaya başlandığını hatırlatan Kurum, bu poşetlerin dünyanın birçok noktasında ücretli olduğunun altını çizdi."Poşet uygulaması bugün baktığınızda gelişmiş tüm ülkelerde ücretli" diyen Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü:"Avrupa Birliği ülkelerine baktığınızda, gelişmiş ülkelere baktığınızda tüm ülkelerde ücretli kullanım söz konusu. Hatta üçüncü dünya ülkeleri diyebileceğimiz ülkelerde dahi, poşetlerin kullanımını azaltmak amacıyla, ücretli olduğunu görüyoruz. Bizim de yılda 30-35 milyar poşet tükettiğimizi düşünürseniz ve bu poşetlerin denizde 400, doğada 800 yılda doğaya karıştığı düşünüldüğünde bu uygulamanın geçmesi çok elzem" Sosyal medyadaki paylaşımları dikkate aldıklarına da değinen Kurum, "Yapılması gereken düzenlemeleri Bakanlığımız bünyesinde yapmaya çalışıyoruz. Aslolan bu poşetlerin doğaya verdiği zarar ve gelecek nesillere bırakacağımız ülkemiz ve şehirlerimiz. Poşet kullanımının ilk 4-5 gündeki uygulamayla yüzde 50 azaldığını gördük. Bu uygulamanın devam etmesi hem gelecek nesiller hem de şehirler adına önemli." diye konuştu.

 

"SIFIR ATIK PROJESİ 100 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLAYACAK"

Sıfır Atık Projesi'ne de değinen Bakan Kurum, projenin önemine vurgu yaptı. Sıfır Atık Projesi'nde çöplerin kaynağında ayrıştırılarak bertaraf edilmesinin amaçlandığına işaret eden Bakan Kurum, şunları kaydetti:

"Konuştuğumuz projelere baktığımızda düzenli depolama sahaları, atık su arıtma hizmetlerinden bahsediyoruz. Bunlar doğaya atılan çöplerden kaynaklanıyor. Biz, Sayın Emine Erdoğan himayesinde Sıfır Atık Projesi'ni yürütüyoruz. Sıfır Atık Projesi kapsamında artık biz çöp toplamak istemiyoruz. Çöpleri kaynağında ayrıştırarak bertaraf etmek istiyoruz. Bu proje ülke geneline yayıldığında yıllık 20 milyar lira tasarruf sağlayacağız ve 100 bin kişiye istihdam sağlayacağız. O yüzden bu proje bizim için çok önemli. Aynı kararlılıkla yürüyeceğiz. Vatandaşımızın da gösterdiği duyarlılıktan ötürü çok teşekkür ediyorum. Her zaman bizim yanımızda oldular. Milletvekillerimize teşekkür ediyoruz bu uygulamayı meclisten geçirdiği için." Kurum, sokak hayvanları noktasında yapılması gereken projeleri belediyelere bildirdiklerini dile getirdi.Bakan Kurum, "Sokak hayvanlarının sokaklarda barınması noktasında yaşanan sıkıntılardan dolayı barınma ihtiyaçlarını giderecek projeleri geliştirilmesini bildiriyoruz. Belediyelerimiz de buna ilişkin projeler geliştiriyor. Tarım ve Orman Bakanlığımız ve Adalet Bakanlığımız proje yürütüyorlar. İnşallah sokak hayvanlarının daha iyi şartlarda yaşaması adına bu mekanlar kısım kısım yapılıyor ve yapılmaya devam edecek." diye konuştu.

 

“KASTAMONU'DA 100 BİN METRE KARELİK ALANDA KENTSEL YENİLEME YAPILACAK”

Kastamonu'nun, Milli Mücadele'de, Kurtuluş Savaşı'nda, Çanakkale'de en çok şehit veren illerin başında geldiğine işaret eden Kurum, sözlerine şöyle devam etti:"Bugün yaptığımız toplantı çerçevesinde Kastamonu'ya ilişkin belli kararlar aldık. Mehmet Akif Ersoy'un İstiklal Mücadelesi'nde tüm Türkiye'ye seslendiği Nasrullah Cami'miz ve kalemiz var. Biz kentsel dönüşümü ikiye ayırdık. Bir tarihi mekansal dönüşüm, bir de eskimiş, köhnemiş alanlardaki kentsel dönüşüm. Nasrullah Camisi'nden başlayıp kaleye kadar gidecek alanda biz Milli Mücadele, Osmanlı ve Selçuklu dönemlerinde yapılmış  tarihi eserlerimizi gün yüzüne çıkarmak ve buranın dönüşümünü yapmak adına yaklaşık 100 bin metrekarelik alanda bir kentsel yenileme projesi yapacağız ve yarın itibariyle bu projeye başlayacağız.

 

“BİZLERİN GÖREVİ FETHEDİLMEDİK KALP BIRAKMAMAK”

Kentteki temasları kapsamında AK Parti İl Başkanlığını da ziyaret eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yaptığı konuşmada, Kastamonu'nun diriliş şehri olduğunu belirterek, kentin Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı'nda çok sayıda şehit verdiğini söyledi.
Kurum, 31 Mart yerel seçimlerinin yaklaştığını belirterek, seçimlerde aynı ruh ve kararlılıkla AK Parti belediyeciliğini tüm ilçelere göstermeleri, tüm ilçelerdeki vatandaşlara tanıtmaları gerektiğini söyledi.
"Bu noktada bizlerin ve teşkilatların görevi kapı kapı dolaşarak sıkmadık el, fethetmedik gönül, dokunmadık kalp bırakmamak olacaktır." diyen Kurum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı doğrultusunda Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi çerçevesinde şehirleri gezip problemlerini, sorunlarını konuştuklarını anlattı.Kurum, sözlerine şöyle devam etti: "İstişare ediyoruz ve yapılması gereken işleri de aynı masa etrafında karar almak suretiyle bir an önce projeleri gerçekleştirip vatandaşlarımızın hizmetine sunmaya çalışıyoruz. Sizden de ricamız bu projelerimizi, yaptıklarımızı, yapacaklarımızı anlatmak ve geçmişte olduğu gibi bugün de milli, yerli duruşu inşallah Kastamonu'nun tamamına yaymak ve anlatmak suretiyle seçimleri sonuçlandırmak istiyoruz."