ATATURK

BAKAN KURUM KURTARMA ÇALIŞMALARINI İKİNCİ GÜNÜNDE YERİNDE TAKİP ETTİ

07 Şubat 2019
BAKAN KURUM KURTARMA ÇALIŞMALARINI İKİNCİ GÜNÜNDE YERİNDE TAKİP ETTİ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum çöken binayla ilgili Çakabey İmam Hatip Ortaokulu'nda kurulan kriz merkezinde bilgi aldıktan sonra bölgedeki çalışmaları inceledi.

Olayın meydana geldiği günden itibaren çalışmaları yerinde takip eden Bakan Kurum, gazetecilere yaptığı açıklamada, akşam saatlerinden itibaren Valilik koordinasyonunda göçük altında kalan vatandaşlara erişmek amacıyla yoğun bir çalışma yürütüldüğünü söyledi.

Kurum, "Çalışmalar neticesinde 3 vatandaşımız hayatını kaybetti, 12 vatandaşımızı yaralı olarak çıkarmıştık, bir de Havva kızımız vardı. Havva kızımızı da az önce kurtarma ekiplerimiz çıkardılar ve toplamda 13 tane yaralı vatandaşımızı göçük altından çıkardık. Yoğun bir şekilde ekiplerimiz çalışıyorlar." diye konuştu.

Etrafta risk taşıyan apartmanların da anlık takip edildiğini vurgulayan Kurum, "Biliyorsunuz, bodrum katında taşıyıcı kolonlarda hasarlar mevcut ancak binayı takip ettiğimiz süreçte herhangi bir hareket söz konusu değil. Kurtarma çalışmalarının binanın temelini boşaltacak şekilde olmaması noktasında diğer yönden kurtarma çalışmalarını da sürdürüyoruz." ifadesini kullandı.

Kurum, iki yan binanın da takip edildiğini ve şu an için binalarda herhangi bir risk olmadığını ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Alanın geneline baktığınızda maalesef ruhsat projelerinin dışında yapılmış yapılar var. Mevcutta zemin artı 5 olan ancak yerinde zemin artı 7, 9, 10 katlı binalar mevcut. Bu binaların da il müdürlüğümüz bünyesinde tespitlerini yapıyoruz. Bu tespitler çerçevesinde de risk taşıyan binalara da tutulacak tutanaklar ve bilirkişi raporları doğrultusunda işlem yapacağımızı da buradan ifade etmek isterim. Bizim için vatandaşımızın canı, malı her şeyden önemli"

 

“GÖÇÜK ALTINDAKİ VATANDAŞLARA HIZLI BİR ŞEKİLDE ERİŞECEĞİZ”

Bakan Kurum, enkazda ekiplerin arama kurtarma çalışmalarına devam ettiğini belirterek, "Valiliğimiz koordinasyonunda, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz, AFAD ekiplerimiz ve artık makine ekipman da işin içine girdi, gündüz artık daha iyi ortamlarda, iyi şartlarda ekiplerimiz çalışabiliyorlar. Göçük altından sesler alıyoruz. İnşallah oradaki yaralı vatandaşlarımıza da hızlı bir şekilde erişeceğiz. Tekrar tüm milletimizin başı sağ olsun. Yaralılara acil şifalar diliyoruz. Şimdi yaralı vatandaşlarımızı hep birlikte hastanede ziyaret etmeye gideceğiz ve burada ekiplerimiz yoğun bir şekilde çalışacak." diye konuştu.

 

KURUM YARARLILARI HASTANEDE ZİYARET ETTİ

Çöken binada devam eden çalışmaları yerinde inceleyen Bakan Kurum daha sonra yaralanan vatandaşları Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ziyaret etti. Başhekim Prof. Dr. Recep Demirhan ve doktorlardan bilgi alan Kurum, hasta yakınlarıyla da görüşerek “geçmiş olsun” dileğinde bulundu.

Bakan Kurum, enkazdan çıkarılan Tayyip Mahmut Alemdar ve Havva Azra Tekgöz'ün babalarına da "geçmiş olsun" dileğini ileterek, enkazdan kurtarılan 77 yaşındaki Ali Alemdar'la bir süre sohbet etti.

Enkazdan çıkarılan Havva'nın annesi Nazan Tekgöz'ü de ziyaret eden Kurum, kendisine kızının durumu hakkında bilgi verdi.

Burada gazetecilere açıklamada bulunan Bakan Kurum, yaralıların sağlık durumlarının iyi olduğunu dile getirerek, "Tayyip oğlumuza ulaştık, ziyaret ettik, durumu çok iyi. Sayın Cumhurbaşkanımızla görüştüler, konuştular. En son göçük altından aldığımız Havva kızımızın ameliyatı bitti, başarılı bir şekilde geçti. Şu an için 13 yaralı vatandaşımız var, hamdolsun hepsinin sağlık durumu iyi gözüküyor. Bir taraftan da ekiplerimiz sahada, yoğun, hızlı bir şekilde çalışıyorlar. İnşallah daha fazla vatandaşımızı göçük atından almak suretiyle onları da yakınlarına kavuşturmak istiyoruz. Düzenli olarak Valiliğimiz bilgilendirme yapacak. Sayın Cumhurbaşkanımız da konuyu anbean takip ediyor hem bizden hem Valiliğimizden detaylı bilgileri alıyorlar." diye konuştu.

 

”EKİPLERİMİZ SEFERBER OLMUŞ DURUMDA”

Göçüğün iki tarafındaki binaları da risk altında görerek takip ettiklerini anlatan Kurum, sahada hem iş makinelerinin hem vinçlerin hem de kurtarma operasyonlarını yapan ekiplerin yoğun bir şekilde çalıştıklarını söyledi.

Kurum, 5-6 noktada çalışma yapıldığını dile getirerek, şöyle devam etti:

"Aşağıdan sesler geldiğini, arkadaşlarımız bize ifade ediyorlar. Tabii bu sürekli de olmayabiliyor. Arkadaşlarımız cihazlarla dinleme yapıyorlar, ulaşabildikleri seslere, yaşam belirtisi gördükleri noktalara ulaşmaya çalışıyorlar. Yoğun bir şekilde çalışıyoruz. İnşallah dua edelim. Ekiplerimiz gerçekten seferber olmuş durumda. Büyükşehir Belediyemiz, AFAD'ımız ve AKUT'umuz, itfaiyemiz, yoğun bir çalışma sürdürüyorlar. Ben hepsine çok teşekkür ediyorum. Uyumadılar, 24 saattir yoğun bir şekilde, 24 saate az bir zaman kaldı, yoğun bir şekilde çalışıyorlar. İnşallah akşam hava kararmadan önce birçok kardeşimize, vatandaşımıza ulaşmak istiyoruz."

Bakan Kurum, ziyaretin ardından yeniden Kartal'da çöken binayla ilgili Çakabey İmam Hatip Ortaokulu'nda kurulan kriz merkezine döndü.