ATATURK

BAKAN KURUM: “KONYA’YI MARKA ŞEHİR YAPACAĞIZ"

16 Ocak 2021
BAKAN KURUM: “KONYA’YI MARKA ŞEHİR YAPACAĞIZ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Konya’da toplu açılış törenine katıldı. Konya için büyük hayallerinin olduğunu ifade eden Bakan Kurum, şehirdeki Selçuklu geleneğini, Osmanlı mührünü koruyarak Konya’yı marka şehir haline getireceklerini kaydetti.

Bakan Kurum, Selçuklu Kongre Merkezi'nde düzenlenen  Mevlana Çarşısı, Millet Bahçesi, Altın Çarşı Dönüşüm, Alaaddin Cephe İyileştirmesi 1. Etap açılış, Alaaddin Cephe İyileştirme 2. Etap Başlangıç ve Şehit Yunus Mermer Cami toplu açılış törenine katıldı.

“Mevlana Meydanı Dünyada Hoşgörünün Simgesi Olacak”

Konya'yı başta çevre ve şehircilik olmak üzere, ticaretten sanayi ve tarıma, eğitimden sağlık, ulaşım ve kültüre kadar her alanda daha zengin ve müreffeh bir noktaya taşımak için var güçleriyle çalıştıklarını vurgulayan Bakan Kurum, Konya'da başlattıkları, "2023'e Doğru Güçlü Şehirler Güçlü Türkiye" programında verdikleri sözleri tuttuklarını söyledi. Kurum şöyle konuştu:

"Hamdolsun, o gün sizlere verdiğimiz sözleri bugün tutuyoruz. Projelerimizin temellerini atıyor, açılışlarımızı gerçekleştiriyoruz. Sadece Konya'da, Türkiye'de değil, dünyada örnek gösterilecek projeler yapıyoruz. Bugün yeni Mevlana Meydanı'nın, Mevlana Çarşısı'nın, Altın Çarşı'nın temellerini büyük bir heyecanla atmak için buradayım. Ağaçları, binbir renkli çiçekleri, geniş yeşil alanlarıyla Mevlana Meydanı ve çevresi yeni çehresine kavuştuğunda, İngiltere'de sanatın ve kültürün simgesi Trafalgar Meydanı, Almanya'da özgürlüğün simgesi Berlin Meydanı, Semerkant'ta ilmin ve sanatın simgesi Registan Meydanı, Saraybosna için Tarihi Başçarşı Meydanı neyse, Türkiye için de dünya için de sevginin, hoşgörünün, vefanın ve vuslatın simgesi Mevlana Meydanı olacaktır.”

"108 Bin Metrekarelik Alanda Devasa Bahçe"

Kurum, eski stadyumun bulunduğu alana yapılacak millet bahçesini de bugün ilk fidanlarıyla buluşturacaklarını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Millet bahçemizi, çocuklarımız için tenis kortu, basketbol sahası, satranç grubu, oyun alanlarıyla, yine gençlerimizin kitap okuyacakları millet kıraathanesiyle, göletiyle, Türk-İslam Bahçesi, bisiklet ve yürüyüş yollarıyla Konya'mıza, Konyalı hemşehrilerimize armağan edeceğiz. Yatırım bedeli 44,5 milyon lira olan bu millet bahçemizi, 108 bin metrekarelik devasa bir alanda yapıyoruz. Projemizi inşallah bu yılın ağustos ayında tamamlayıp sizlerin, Konyalı hemşerilerimizin, gençlerimizin hizmetine sunacağız. Yine bu millet bahçemizde, selatin camileri gibi kültürümüzü, medeniyetimizi yansıtan çok güzel bir camimizi de Konyalı kardeşlerimizin hizmetine sunacağız. 14 bin 400 kardeşimizin aynı anda saf tutacağı camimizin de temellerini bugün atıyoruz. Yeni millet bahçemiz, yeni camimiz, Konya için hayırlı uğurlu olsun."

Anadolu Selçuklu Devletinin yönetim merkezi olan Alaeddin Tepesi'nin etrafındaki tüm binaların cephelerini ve çevre düzenlemelerini, tarihi dokuya uygun olarak yenileyeceklerini bildiren Kurum, bugüne dek 60 bağımsız bölümün çalışmalarını tamamladıkları bilgisini verdi.

"Konya İçin Büyük Hayallerimiz Var"

Konya için büyük hayaller taşıdığına değinen Bakan Kurum, "Konya'yı sadece Türkiye'nin değil, dünyanın en güzel şehirlerinden birisi yapacağız. Çünkü bu şehir bunu fazlasıyla hak ediyor. Bu sokakların, bu çarşıların, bu aziz şehrin imarı ve ihyasını bir şeref biliyoruz." dedi.

Kurum, Selçuklu geleneğini, Osmanlı mührünü koruyarak Konya'yı marka şehir haline getireceklerinin altını çizerek, şunları kaydetti:

"Bugüne kadar 2023'ün, 2053'ün, 2071'in Konya'sı için el ele, gönül gönüle, canla başla çalıştık, çalışmaya da devam ediyoruz. Bir kul olarak, bizi bu şehre, bu maneviyata, hasbelkader hizmet ettirdiği için Rabbime sonsuz şükrediyorum. Konyalıların yüzlerce yıldır esnafımıza bir nasihat olarak söylediği gibi, 'Şu yeni dükkanların kapıları, hak kapısı olsun' diyorum. Şu açacağımız bahçeler, kalplerimizi buluştursun diyorum. Şu köşe bucak yenilediğimiz Alaeddin Tepesi'nden çıkan yollar, aramızda yeni gönül köprüleri kursun diyorum."

Konuşmaların ardından Bakan Kurum, kentteki bazı proje alanlarına video konferans yöntemiyle bağlanarak, bitirilen çalışmaların açılışını yaptı.

Şehidin Vasiyeti Yerine Getirildi

Ziyareti kapsamında Barış Pınarı Harekatı'nda şehit olan Piyade Uzman Onbaşı Yunus Mermer'in vasiyeti üzerine Meram ilçesinde inşa edilen ve yapımı tamamlanan Şehit Yunus Mermer Camisi'ne giden Bakan Kurum, "Bugün hem Yunus Mermer'in hem de tüm şehitlerimiz adına onlara verdiğimiz sözü tutmanın gururu içerisindeyiz. Allah rahmet etsin ve hepsinden razı olsun. Bu kardeşlerimizin adını yaşatmak adına bu camide ismini vermeye vesile olan ailemize, Emlak Konut Genel Müdürlüğüne ve yüklenici firmaya çok teşekkür ediyoruz. Camimiz 3 bin kişi kapasiteli, dersliklerin olduğu, Kur'an kursunun olduğu, mahallemize ve bölgemize hizmet edecek eserimiz." diye konuştu.

Kurum daha sonra şehidin annesi Necla ve babası Recep Mermer ile caminin açılışını gerçekleştirdi.  Açılışın ardından Kurum, kendisini kahve içmeye davet eden 12 yaşındaki Hızır Halis Ziya Özdemir'i de evinde ziyaret etti.