Bakan Sarı, Paris İklim Konferansında Azerbaycan ile İkili Temaslarda Bulundu

Bakan Sarı, Paris İklim Konferansında Azerbaycan ile İkili Temaslarda Bulundu

08.12.2015

 Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Fatma Güldemet Sarı, Azerbaycan Çevre ve Planlama Bakan Yardıcmısı Novruz Gulıyev ile görüştü.

Görüşmeye Türkiye adına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk de katılım sağladı.

Bakan Sarı, Türkiye’nin Azerbaycan ile olan kardeşlik bağına vurgu yaparak, önümüzdeki süreçte de işbirliğimizi daha da geliştirmek yönünde çalışılacağını belirtti.

İklim değişikliği ile mücadele bağlamında ise Bakan Sarı, Türkiye’nin Paris’te anlaşmaya varılmasını beklediğini, Türkiye’nin kapsayıcı, adil ve dinamik bir anlaşmaya varılması için sonuna kadar yapıcı ve esnek tutumunu sürdüreceğini ifade etti.

Bakan Sarı ayrıca, ülkemizin gelişmekte olan bir ülke olduğunun altını çizerek, Sözleşmenin “ortak fakat farklılaştırılmış sorumluluklar" ilkesinin muhafaza edilmesi gerektiğinin de altını çizdi.

Bununla birlikte, Türkiye’nin iklim değişikliği ile mücadelede 2030 yol haritasını hazırladığını, 2030 yılında sera gazı emisyonlarını %21’e kadar artıştan azaltmayı taahhüt ettiğini ifade etti.

Görüşme, İklim Sözleşmesinde benzer konumları olan iki ülkenin de çıkarlarını koruyan bir anlaşma çıkması konusunda müzakereci heyetlerin işbirliği içinde hareket etmesinde fayda bulunduğunun vurgulanması ve karşılıklı iyi niyet dilekleri ile son buldu.