ATATURK

İLK MİLLET BAHÇELERİ İSTANBUL’DA AÇILDI

17 Kasım 2018
İLK MİLLET BAHÇELERİ İSTANBUL’DA AÇILDI
İLK MİLLET BAHÇELERİ İSTANBUL’DA AÇILDI
İLK MİLLET BAHÇELERİ İSTANBUL’DA AÇILDI
İLK MİLLET BAHÇELERİ İSTANBUL’DA AÇILDI
İLK MİLLET BAHÇELERİ İSTANBUL’DA AÇILDI
İLK MİLLET BAHÇELERİ İSTANBUL’DA AÇILDI
İLK MİLLET BAHÇELERİ İSTANBUL’DA AÇILDI

İLK MİLLET BAHÇELERİ İSTANBUL’DA AÇILDI

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: “İSTANBUL’UN YEŞİL ALANINI YÜZDE 10 ARTIRDIK”

BAKAN KURUM: “VATANDAŞIMIZIN HAYAT STANDARDINI YÜKSELTEN ŞEHİRLER İNŞA EDİYORUZ”

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk 100 günlük icraat planı kapsamında bulunan Millet Bahçeleri projeleri arasındaki ilk 5 Millet Bahçesi’nin açılışı İstanbul’da gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un açılış töreninde birer konuşma gerçekleştirdiği ilk 5 Millet Bahçesi İstanbulluların kullanımına açıldı. Başakşehir, Kayaşehir, Hoşdere, Çırpıcı ve Baruthane Millet Bahçelerinin açılışlarının gerçekleştirildiği törende Millet Bahçesi projelerinin önemine değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açılışı yapılan ilk 5 millet bahçesiyle birlikte ilk yüz günlük icraat programında yer alan taahhütlerden birinin daha yerine getirildiğini söyledi. Açılışı gerçekleştirilen millet bahçelerini kendisini dinleyenlere anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Başakşehir Millet Bahçemiz 360 bin metrekare alan üzerine kuruldu. İkitelli Şehir Hastanesi, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Kanal İstanbul gibi dev projelerin merkezinde yer alıyor. Camimiz, kapalı otopark, biyolojik gölet, koku bahçeleri, yürüyüş ve bisiklet yollarından oyun alanlarına kadar tüm ihtiyaçlara cevap verecek şekilde donatıldı. Kayaşehir millet bahçesi 350 bin metrekarede her türlü ihtiyaca cevap verecek niteliktedir. Bu projede de seyir terasları, kültür sanat için kullanılacak sahneler ve piknik alanları gibi pek çok alan bulunuyor. Hoşdere Millet Bahçesi 142 bin metrekare alan üzerine inşa edildi. Biyolojik göletten yürüyüş yolları ve meyve bahçelerine kadar pek çok alan burada yer alıyor.  Baruthane Millet Bahçesi de tarihi bir kimliğe sahiptir. Oradaki tarihi eserlere sahip çıktık. Çırpıcı Millet Bahçesi 460 bin metrekare alan üzerinde etap etap inşa ediliyor. Bugün tamamlanmış olan ilk 4 etabını açıyoruz. Tüm bu eserlerin hayırlı olmasını Allah’tan diliyorum. 18 ilimizdeki 33 millet bahçesiyle ilgili çalışmalar son aşamaya gelmiş durumda. Hedefimiz her şehrimize en az birer tane millet bahçesi kazandırmaktır” diye konuştu.

 

 

”GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ ANLAYIŞINI GETİRİYORUZ”

Açılışı gerçekleştirilen Millet Bahçeleri ile İstanbul’da kişi başına düşen yeşil alan miktarının büyük ölçüde arttığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu oranın tamamlanacak yeni projelerle daha da üst seviyelere çıkacağını söyledi. Erdoğan, “Bugün açılışını yaptığımız 5 millet bahçemizin büyüklüğü 1.5 milyon metrekareyi buluyoruz. Sadece bu projeler sayesinde İstanbul’da kişi başına düşen yeşil alan oranını yüzde 10 artırıyoruz. Atatürk Havalimanı’ndaki millet bahçesini tamamladığımızda bu oran çok daha yükseğe çıkıyor. İstanbul bir başka güzelleşecek, bize bu yakışır. Biz gönül belediyeciliğini içeren bambaşka bir anlayışı savunuyoruz. Bir şehirde gönlünü kazanamadığımız tek bir kişi bırakmışsak, o şehri baştan sona inşa etsek vazifemizi layıkıyla yerine getirmiş olamayız. Bu yüzden 31 Mart’ı gönül belediyeciliği seçimi olarak görüyoruz. Gönülleri fethedeceğiz. Hizmet gerekli ama yeterli değil. Biz gönüller almaya geldik. İnşallah seçim gününe kadar en küçük beldeden, şehirlerin merkezine kadar sıkmadık el, dokunmadık gönül bırakmayacağız” açıklamalarını yaptı.  

 

 

 

”İSTANBUL’DAKİ KİŞİ BAŞINA DÜŞEN YEŞİL ALANI 16 YILDA 2 KAT ARTIRDIK”

Tüm dünyada şehirlerdeki yeşil alanların miktarının azalmasıyla ciddi sıkıntıların kendini gösterdiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, küresel ısınma gibi çevresel tehditlerin sonuçlarıyla Güney Asya, Afrika ve Güney Amerika gibi ülkelerde yaşayan insanların karşı karşıya kaldığını ifade etti. Erdoğan, “Renklerin bir dili vardır. Yeşil renk şifanın, huzurun, ferahlığın dili olarak kabul edilir. Bizim medeniyetimizde cennetin rengi yeşil, kendisinin de tabiatın tüm güzelliklerini bünyesinde barındıran bir bahçe olarak tasavvur edilmiştir. Yeşil alanları fazla olan şehirlerde yaşayanların depresyon gibi günümüzün tehditlerinden birine daha az maruz kaldığı görülmektedir. Pek çok sıkıntı yeşilin ortadan kalkmasıyla huzur ortamının yok olmasına yol açmıştır. Bugün küresel ısınmanın bedelini buna sebep olan ülkelerden önce Afrika’da, Güney Asya’da yaşayan insanlar ödemeye başlamıştır. İklimin giderek değiştiğini, gençliğimizde bildiğimiz rutininin dışına çıktığını görüyoruz. Giderek daha da pervasızlaştığına şahit oluyoruz. Rabbimiz, yeryüzünde böbürlenerek dolaşma, unutma sen ne yeri yarabilir ne de dağlarla boy ölçüşebilirsin diye buyuruyor. İnsan tabiata karşı işlediği suçları karşısında çaresizliği hissettiği felaketlerle ödemeye devam edecektir. Ağacıyla toprağıyla yağmuruyla tabiata ne kadar saygı duyar ona ne kadar yer ayırırsak hep birlikte geleceğe güvende bakabiliriz. Biz bu anlayışla hareket ettiğimiz için İstanbul’da kişi başına düşen yeşil alanı 16 yılda 2 kata çıkardık. Çeşitli projeler için yerlerinden edilen ağaçlara karşılık farklı noktalar da kat be kat fazla ağaç diktik. 81 vilayetimizde orman varlığımızı 1.5 milyon hektar artırdık. Toprakla buluşturduğumuz 4 milyar fidan tanesiyle ülkemizin her yerini yeni ormanlarla buluşturduk.

Ormanlarımızı vatandaşlarımızın kullanımına açarak, kalabalık nüfusa sahip yerlerde şehir ormanları oluşturduk. Rabbimiz bizlere hayırlı işlerde yarışmamızı emrediyor. Millet Bahçeleri projemiz hayırlı işlerde yarışmamızın son ürünüdür. Milletimiz tarafından da sahiplenilmiştir, tüm Türkiye’yi yemyeşil hale getirinceye kadar durmadan usanmadan çalışmayı sürdüreceğiz. Bizim medeniyetimizde sömürgeler oluşturacak arka bahçeler oluşturma adetleri yoktur” ifadelerini kullandı.

 

 

BAKAN KURUM: “MEDENİYETİMİZİN ŞEHİR TECRÜBESİNİ, GÜNÜMÜZÜN İHTİYAÇLARIYLA BİRLEŞTİRİYORUZ”

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk kabinesinin, ilk 100 günlük icraat programında yer alan Millet Bahçeleri projelerinin tamamlanan Başakşehir, Kayaşehir, Hoşdere, Çırpıcı ve Baruthane Millet Bahçelerinin açılışının gerçekleştirildiği törende bir konuşma yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ilk 100 günlük eylem planı kapsamında Millet Bahçelerinden, Mekansal Stratejik Planına, İmar Barışı’ndan, Kanal İstanbul’a, Kanal Ankara’dan, Kentsel Dönüşüm’e, Şehit Ailelerimize Uygun İmkânlar Sağlanmasından, Sıfır Atık projesine kadar pek çok planımızda aşama aşama ilerlediklerini söyledi.

Millet Bahçeleri projelerinin cami merkezli şehirlerimiz üzerinde kurulan kadim medeniyetin şehircilik anlayışının önemli bir örneği olduğunu kaydeden Bakan Kurum, “Artık inşa edeceğimiz şehirlerde, medeniyetimizin şehir tecrübesi ve birikimini, günümüz dünyasının ihtiyaçlarıyla birleştirerek ortaya koyuyoruz” dedi. İstanbul’da açılışı yapılan 5 millet bahçesinin özelliklerini de kendisini dinleyenlerle paylaşan Kurum, “İlk olarak Emlak Konut Genel Müdürlüğümüz tarafından yapılan Başakşehir Millet Bahçesinden bahsetmek istiyorum.

Daha önce metruk bir taş ocağı olarak atıl bir vaziyette duran bu alanı, Millet Bahçesi olarak ihya ettik.  Toplam 360.000 metrekare alan üzerinde kurulan Millet Bahçemizde yürüyüş yolları, çocuk oyun parkları, etkinlik ve spor alanları, yürüyüş ve bisiklet yolları, koşu parkurları bulunmaktadır. Ayrıca 80 bin bitkiden oluşan koku bahçeleri, 1000 araçlık kapalı otoparkı, gölet ve Millet Kıraathanesi ile vatandaşımızın kullanımına sunulacaktır. Başakşehir Millet Bahçemiz 5.000 kişinin aynı anda ibadet edeceği büyük bir Külliye ile de İstanbullu kardeşlerimizin hizmetinde olacaktır. Sosyal ve kültürel pek çok ihtiyaca cevap verecek Cami’de konferans salonları, Kur’an Kursu ve kapalı otopark yer almaktadır.

TOKİ Başkanlığımızca inşa edilen Kayaşehir Millet Bahçesi, 350.000 metrekarelik bir alan üzerinde seyir terası, piknik alanı, koku bahçesi, 3 adet biyolojik gölet, 10 km yürüyüş yolu ve kültürel etkinlik bölümleriyle hizmet verecektir.

Emlak Konut tarafından yapılan bir diğer bahçemiz olan Hoşdere Millet Bahçesi içinde 3000 kapasiteli cami, 7400 metrekarelik büyük bir gölet, bisiklet ve yürüyüş yolları, tematik bahçeler, meyve koku bahçeleriyle 142.000 metre karelik bir alanda vatandaşımıza hizmet verecektir.

Çırpıcı Millet Bahçesi, İstanbul Büyükşehir Belediyemiz tarafından 500.000 metrekarelik bir alan üzerine kurulmuştur.

Millet Bahçemiz, ilk olarak 4 etapta vatandaşımıza hizmet verecektir. Kalan 2 etap ise en yakın zamanda bitirilecektir. Çırpıcı Millet Bahçesi’nin en önemli özelliği 124.000 gülü içinde barındırması.

Yine İstanbul Büyükşehir Belediyemiz tarafından yaptırılan Baruthane Millet Bahçesi ise takriben 60.000 metrekarelik bir alana sahiptir. Spor alanları, yürüyüş parkuru, çocuk parkları, süs havuzu, mevsimlik çiçek ve meyve bahçeleri, otopark ve ücretsiz internetle halkımızın ferahlayacağı bir alan olacaktır. Bugün açılışını yaptığımız 5 Millet Bahçesi ile İstanbulumuza 1.5 milyon metrekare yeşil alan kazandırıyoruz. Millet Bahçelerimizin hepsi tamamlandığında, İstanbul’da yeşil alan miktarı %10 artacaktır”  açıklamalarını yaptı.

 

 

"SON 16 YILDAKİ GELİŞMELERİ ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİKTE DE ZİRVEYE ÇIKARMAYA KARARLIYIZ"

Millet Bahçeleri projelerinin yanı sıra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen diğer çalışmalarla da Türkiye’deki hayat standardının daha üst seviyelere çıkarmayı amaçladıklarını vurgulayan Bakan Kurum, çevre ve şehri bir miras değil, geleceğe aktarılacak bir emanet olarak gördüklerini dile getirdi. Tüm çalışmaları da bu ilke üzerinden hareketle sürdürdüklerini ifade eden Kurum, “Son 16 yılda milli savunmadan ekonomiye, ulaşımdan milli eğitime, kültürden turizme kadar tüm alanlarda yaşanan gelişmeleri; çevre ve şehircilikte de zirveye çıkarmakta kararlıyız. Vatandaşlarımızın hayat standartlarını yükselten, kimlikli, yeşil, çevreye duyarlı, medeniyet anlayışımıza, tarihimize ve yatay mimariye uygun şehirler inşa edeceğiz. ‘Hüner bir şehir inşa etmektir’ diyen şehrimizin Fatihi, Fatih Sultan Mehmet’ten 565 yıl sonra, O’nun emanetini Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde yeniden imar ediyoruz.  Açılışını yaptığımız Millet Bahçeleri bu emanete duyduğumuz sadakatin göstergelerinden birisidir” diye konuştu.