SIKÇA SORULAN SORULAR

 • Altas Uygulaması

 • Atlas Uygulaması Nedir? Ne işe yarar?

  ATLAS Uygulamasına http://www.atlas.gov.tr adresinden ulaşılabilmektedir. ATLAS Uygulaması, Bakanlığımız bünyesinde çeşitli seviyelerde üretilen coğrafi verileri, web üzerinden 2 ve 3 boyutlu olarak sunabilen bir uygulamadır. İşbirliği Protokolleri kapsamında diğer kamu kurum ve kuruluşlarına ait coğrafi veri servisleri de ATLAS uygulamasına katman olarak eklenebilmektedir.

  ATLAS Uygulaması ile ülkemize ait idari sınırlar, nüfus yoğunluğu, ulaşım, hidrografya, çevre düzeni planları, jeoloji, true ortofotolar gibi çok çeşitli veriler katman katman görüntülenebilmektedir.

 • Atlas Uygulamasında hangi verileri görebilirim?

  http://www.atlas.gov.tr/  adresine bağlanıldığında “Genel Kullanıcı Hakları” aktiftir ve sol menüde yer alan katmanlar, halka açık olan katmanlardır. Daha fazla katmana erişim için kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılması gerekmektedir. Bu konu ile ilgili olarak Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü ile iletişime geçilmesi gerekmektedir.

 • Atlas Uygulaması için kullanıcı adı ve şifre nasıl alabilirim?

  Güvenlik sebebi ile http://www.atlas.gov.tr/ adresi üzerinden kullanıcı kaydı yapılmamaktadır. atlas@csb.gov.tr adresine mail atarak iletişime geçilmesi gerekmektedir.

 • Metaveri

 • Metaveri nedir?

  Veri hakkındaki açıklayıcı ya da tanımlayıcı bilgi olarak tanımlanmakta olup, coğrafi verinin kimin tarafından, nasıl, ne zaman, nerede ve ne için üretildiği gibi sorulara yanıt vererek, tekrarlı veri üretimlerini engellenmektedir.
   

 • Metaveri Yönetim Editörüne nasıl metaveri ekleyebilirim?

  https://metaveri.geoportal.gov.tr/ internet adresinden yayınlanmakta olan Metaveri Yönetim Editörüne kamu/kurum kuruluşları ve yerel yönetimler tarafından görevlendirilen personeller aracılığıyla, üretilen coğrafi verilere ait metaveri bilgileri eklenebilmektedir. Ayrıntılı bilgi için cbsmetaveri@csb.gov.tr adresine soru ve önerilerinizi iletebilirsiniz.