Bakan Özhaseki Tomarza’da Doğal Gazın Temellerini Attı
Bakan Özhaseki Tomarza’da Doğal Gazın Temellerini Attı
14 Nisan 2018

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri Tomarza’da doğalgaz temel atma törenine katıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri’nin Tomarza İlçesi’nde yapımına başlanacak doğalgaz şebekesinin temel atma törenine katıldı. İlçeyi doğalgaz ile buluşturacak törende açıklamalarda bulunan Bakan Özhaseki, söz konusu yatırımın 162 kilometre uzunluğunda ve 26 milyon liraya mal olacağını açıkladı. Türkiye’nin artan enerji ihtiyacına dikkat çeken Özhaseki, "Önümüzdeki 10 yıl içerisinde de herhalde enerji ihtiyacımız şu anda kullandığımız gücün iki misline çıkacak. Biz bin bir türlü yollar deneyerek Türkiye'de enerjimizi elde etmek zorundayız. Evet ithal olacak, işte bu doğalgaz da Sibiryalardan gelecek sizlere, binlerce kilometre öteden, kullanacağız. Ülkemize Cenab-ı Hak bunu vermemiş. Yapacak bir şeyimiz yok. Ama bunun dışında yenilenebilir enerji dediğimiz alanlarda ve nükleer enerjide de yatırım yapmak durumundayız. Bunları da yapıyoruz" açıklamalarını yaptı. Güneş ve rüzgar enerjilerinde de yatırımlara devam edildiğini vurgulayan Özhaseki, nükleer tesisin de temelini attıklarını söyledi.

“PARİS, LONDRA VE MADRİD’İN ETRAFINDA NÜKLEER SANTRALLER VAR”

Dünyada enerji ihtiyacı artan ülkeler arasında Türkiye’nin üst sıralarda yer aldığını belirten Bakan Özhaseki, bu ihtiyacın karşılanmasında nükleer santrallerin önemli bir yere sahip olduğunu kaydetti. Dünyada gelişmiş ülkelerin hemen hepsinde birden fazla nükleer enerji santrali bulunduğuna da dikkat çeken Özhaseki, "Bu tesislerin tehlikeli olduğunu öne sürdüler. Tehlikeliyse dünyada şu anda 450 nükleer tesis var. Onlar için tehlike yok mu? Eyfel Kulesi'nin etrafında tam altı nükleer tesis var, 50-70 kilometre mesafede. Fransa'da Paris'in ortasına 50-70 kilometre mesafede nükleer tesis var ve onlar için tehlike oluşturmuyor, bizim için tehlike oluşturuyor öyle mi? Dünyada birçok ülke enerjisini nükleerden elde ediyor. Niye onlara itiraz etmiyorsunuz, onlara da söyleyin. Dünyada nükleer tesisler terk edilmiyor aksine 50'den fazla nükleer tesisin şu anda inşaatı devam ediyor. Londra'nın merkezine 100 kilometre mesafede tam 9 nükleer tesis var. Madrid'in etrafında 6 nükleer tesis var. Fakat bizimkiler burada itiraz ediyorlar” diye konuştu.

 

“ENERJİDE İTİRAZ ETMEDİĞİNİZ BİR ŞEY VAR MI?”

Türkiye’de muhalefetin itirazlarının sadece nükleer tesisle sınırlı olmadığını rüzgar türbinlerine ve güneş enerjisi santrallerini de itiraz edildiğini vurgulayan Bakan Özhaseki, bu durumun anlaşılmasının zor olduğunu dile getirdi. Meclis’te muhalefete enerjide itiraz etmedikleri bir şey olup olmadığını sorduğunu da söyleyen Özhaseki, “Rüzgar gülü nihayetinde yerden yukarıya doğru yükselen bir pervane ile enerji elde ettiğimiz bir şey. Buna da itiraz var. Bakanlığımızın bütçesi Meclis'te görüşülürken dedim ki arkadaşlar bu enerji işinde itiraz etmediğiniz bir şey varsa lütfen onu söyleyin. Rüzgar gülüne bile itiraz ediyorsunuz. Neden itiraz ediyorsunuz? 'Göçmen kuşlar buradan geçerken yollarını bozarsınız' diye itiraz ediyorlar. O zaman bir şeye karar verin, deyin ki 'biz bundan sonra elektrik kullanmayacağız, gaz yağı dönemine dönüyoruz. İnternet, elektronik ne var, ne yok hepsini attık, buzdolabını, televizyonu attık, kullanmayacağız kardeşim biz.' Yok kullanacaksanız, dışarıdan ithal mecbur kaldığımızda elbette yapıyoruz da yerli olarak ürettiğimize itiraz etmeyin bari. Rüzgar güllerine itiraz etmeyin bari. Bunları yapacağız, bu tür itirazlara, muhalefete de alıştık doğrusu, gülüp geçiyoruz. Eğer onlara bakacak olsak zaten perişan oluruz. Önümüze bakıyoruz, doğru bildiklerimizi de elhamdülillah yapıyoruz. Bakın 2002 yılında iktidar olduğumuzda Türkiye'de sadece 9 ilde doğalgaz vardı. Şimdi 78 ilimizde doğalgaz var. Şükürler olsun hem Kayserimize hem Türkiye'ye yatırım yapmaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.